Zemesgabalā Sauriešos atrodas ģipškartona un cementa rūpnīca “Knauf” ar tās ražošanas ēkām, kura izveidota 30 gadus atpakaļ bijušajā Sauriešu būvmateriālu kombināta ražotņu teritorijā.

Projekts risina jauna administrācijas apjoma piebūves risinājumu kontekstā ar esošo praktisko nodarbību ēku. Jaunbūvējamās administrācijas ēkas daļa bloķēta ar esošās praktisko nodarbību ēkas dienvidu fasādi, veidojot rūpnīcas priekšplānu ar izteikti lineāru apjomu gar Daugavas ielu. Ēkas daļas bloķējas ap esošo apļveida zaļo zonu, kur veidots plašs ieejas vestibils. Vestibila centrā atrodas iekšpagalms, kurā novietots izgaismots uzņēmuma logo, veidojot vārtu motīvu rūpnīcai kā caurspīdīga un ilgtspējīga uzņēmuma tēlu. 

Ēkai veidots labiekārtots priekšdārzs, kura priekšlaukumā saglabāts esošais ozols ar jaunbūvējamiem labiekārtojuma elementiem un no iekšpaglama pārcelta 2004. gadā, rūpnīcas karjerā atrastā ģipšakmens malšanas dzirnakmeņu ekspozīcija. Abpus priekšlaukumam uz mikroreljefa pakalniem no jauna stādīti nelieli koki un krūmi. Starp mikroreljefu un ēku no ceļa ietekmes un trokšņa pasargātā zonā veidotas darba un atpūtas zonas ēkas darbiniekiem un viesiem.

Virs ēkas lēzenā jumta izbūvēti vieglu metāla konstrukciju ažūra jumta platformu fragmenti, kuri vizuāli ļauj apvienot pārbūvējamo un jaunbūvējamo ēkas daļu, veidojot rūpnīcai reprezentatīvu priekšplānu. Šie jumta platformu fragmenti kalpo arī kā saulessargi, noēnojot ēkas dienvidu fasādē izvietotās biroju telpas, un kā lietussargi pie ēkas ieejas zonas un iekšpagalma. Tāpat konsolētie jumta platformu fragmenti veido cilvēka mērogam patīkamāku priekštelpu ēkas apzaļumotā un labiekārtotā priekšdārza zonā, kas atrodas Daugavas ielas malā. 

Ēkai reprezentējot SIA “Knauf” rūpnīcu, būvniecībā maksimāli izmantoti Knauf uzņēmumu grupas ražotie materiāli un to sniegtās iespējas – sākot ar norobežojošajām konstrukcijām un beidzot ar apdares risinājumiem. Ārsienas apmestas ar Knauf fasāžu apmetumu sistēmu gaišā tonī, jo tas asociējas ar SIA “Knauf” uzņēmuma tēlu un ļauj akcentēt ažūro jumta platformu radīto ēnu spēli.

Administrācijas ēkā ievietotas visas ražošanas funkcijas, nodrošināšanai nepieciešamās administratīvās un sanitārtehniskās funkcijas, bloķējot to ar esošo praktisko un teorētisko nodarbību ēku.

Jaunbūvējamā ēkas daļā darba telpas izvietotas pa ēkas perimetru – nodrošinot patīkamu darba vidi ar labu dabisko apgaismojumu. Jaunbūvējamā apjoma centrālajā daļā izvietots koplietošanas un palīgtelpu bloks ar atpūtas un ēdamzonu, virtuvi, garderobi, sanmezgliem, tehniskajām telpām, sarunu un sapulču telpām.  Ap šo koplietošanas un palīgtelpu bloku ved plašs gaitenis, kurš veido tranzīta zonu starp tām un darba telpām.  Pārbūvējamajā ēkas daļā  atjaunota apspriežu telpa un sanmezglu bloks. Jaunbūvējamās ēkas daļas atpūtas un ēdamzona, kā arī ar pārbūvējamās ēkas daļas apspriežu telpa viedota tiešā savienojumā ar iekšpagalmu, radot labiekārtotu rekreācijas ārtelpu visiem. 

  • PROJEKTA TIPS

    Publiskā arhitektūra

  • KOMANDA

    Arhitektūra un labiekārtojums: Madara Gibze,
    Paulis Gibze, Madara Timrota-Lūse,
    Katrīna Elizabete Onckule un Alīna Beitane
    Apstādījumi: ALPS ainavu projektēšanas darbnīca
    Būvprojekta vadība un inženierrisinājumi:
    Būve un Forma

  • VIETA

    Saurieši, Ropažu novads, Latvija

  • LAIKS

    2022. - 2024. g.

  • KOPĒJĀ PLATĪBA

    10 042 m² (projektējamā teritorija)
    1 797 m² (projektējamā ēka)