Priekšlikums / Veicināšanas balva

«In chaos, there is fertility.» Anaïs Nin
Mūsu redzējums balstās uz esošā kultūrvēsturiskā mantojuma un tā vērtību izcelšanu, saglabājot cirka ēkas autentiskumu un tās oriģinālo substanci, kā arī respektējot ēkas apjomu un telpisko risinājumu. Vēsturiski cirks vienmēr ir bijis ceļojošs un brīvs. Šos divus vārdus un tik svarīgos jēdzienus vēlamies izcelt mūsu jaunajā cirka ēkas vīzijā, kur katrs elements un to savstarpējā mijiedarbība iedzīvina tos uztveramā un sataustāmā pilsētvidē. Cirkam raksturīgo nomadu dabu, kur galvenā cirka arēnas telts vienmēr ir bijusi ielenkta ar raibiem mākslinieku vagoniņiem, vēlamies interpretēt un ieviest mūsu cirka vīzijā, izceļot iespaidīgo kupolu un to pretnostatot maza mēroga gaisīgām telpu kastēm, kas būs pielāgojamas dažādām funkcijām. Šo telpu izvietojums un saspēle ar galveno kupolu, mūsuprāt, atspoguļo cirka šķietamo «nepareizumu», haosu un eklektiku, kas vienmēr ir mijusies ar cirka mākslas izkoptumu un elpu aizraujošo precizitāti, kur nav pieļaujams ne lieks milimetrs, nedz lieka kustība.

Svarīgi atzīmēt, ka jau izsenis cirks ir bijis vieta sabiedrības izstumtajiem, kuri savu dīvainību dēļ neiederējās tradicionālajā sabiedrībā. Piedevām cirks vienmēr ir pulcējis lielus un mazus, bagātus un nabagus, neskatoties uz viņu piederību vai naudas maka biezumu. Šo atvērtību un pieejamību arī vēlamies izcelt mūsu jaunajā ēkas konceptā, dodot iespēju apmeklētājiem piekļūt tuvāk ēkas kupolam un paplašinot teritorijas publisko telpu, radot daudzfunkcionāli izmantojamu jumta telpu ar takām, apzaļumojumiem un amfiteātra zonu ēkas dziļumā aiz kupola.

Mūsu mērķis ir radīt funkcionālu un atvērtu vietu, kas paver iespējas pavisam jaunam cirkam, kas fokusējas uz prāta un ķermeņa saspēli gan zemes, gan jumta līmenī un kas kopā ar ēkas apjomu rada jaunu enkurvietu cilvēku, notikumu un investīciju piesaistei. Cirkam ir svarīgi būt vietai visiem, kur tiek lauzti stereotipi, kur tiek nojauktas robežas, kur tiek pieņemts ikviens un kur mēs varam brīvi mācīties viens no otra — gan skatītājs no mākslinieka, gan mākslinieks no skatītāja…Veidot Rīgas Cirka vidi cirkam raksturīgā eklektiskā manierē.
  • PROJEKTA TIPS

    Konkursa darbs;
    Publiskā arhitektūra

  • KOMANDA

    LAAGA ARCHITECTS: Madara Gibze, Paulis Gibze
    Neatkarīgie arhitekti un mākslinieki:
    Helvijs Savickis, Manuel Bonell, Kristians Mednis,
    Ilva Cīrule, Uldis Āmars, Elza Rone-Sila
    ALPS ainavu projektēšanas darbnīca: Māris Bušs,
    Marc Geldof, Helēna Gūtmane,
    Eva Plaude, Ilze Rukšāne
    McCann Riga: Ljeta Putāne, Gatis Zēbergs
    Linia: Arvīds Līkops
    Arenso: Matīss Apsītis

  • VIETA

    Centrs, Rīga, Latvija

  • LAIKS

    2018. g.

  • KOPĒJĀ PLATĪBA

    4 150 m² (rekonstrukcija);
    4 800 m² (jaunbūve)