Priekšlikums / 3.vieta

KONCEPCIJA

Rūjiena ir Latvijas tālākā ziemeļu pilsēta, kuras Ēvalda Siliņa radītā himna sākas ar vārdiem:

Gan ievu baltumā,

Gan ziemu saltumā…

un kuras karogu veido divas krāsas – rīta miglas pelēks un Rūjas ūdeņu zils, pilsētas simtgadi svinot, balta pērle kā nepārspējamais Rūjienas saldējums pašā pilsētas sirdī tiks atmodināta „Amatu sēta”.

Tā ļaus Rūjienai savu slavu kultūras mantojuma saglabāšanā un tālāk nodošanā vērst plašumā, piesaistot jaunus meistarus, mācekļus un citus interesentus, kā arī sasniedzot ne tikai Ziemeļvidzemi un Latviju, bet arī Baltiju un Eiropu. Regulāros pasākumos te būs iespēja ne tikai uzzināt par tradicionālo rokdarbu veidiem, bet arī apgūt senos arodus, izbaudīt vietējos produktus un tradicionālos Rūjienas apkārtnes ēdienus, ļaujot vietējiem mājražotājiem un amatniekiem realizēt savu produkciju.

ĢENERĀLPLĀNA RISINĀJUMI

Zemesgabala novietojums starp divām ielām ar trīs pagalmiem ļauj to veidot viegli un brīvi pieejamu.

Galvenā ieeja ēku kompleksā paredzēta no Rīgas ielas, uz pagalmu, kurā plānots Amatu sētas laukums – šis pagalms ieskauts ar zemu dēļu sētu, kurai veidoti divi slēdzami vārti – pret Rīgas un pret Upes ielām, kur plānota otra ieeja.

Iebrauktuve zemesgabalā paredzēta no Upes ielas puses atvērtajā pagalmā izvietojot autostāvvietu. Stāvvietā paredzēta vienvirziena kustība. Kravas transporta stāvvieta izvietota blakus ēkai nr.8, kurā projektēta noliktava. No autostāvvietas gājēju celiņi Amatu sētas apmeklētājus ved gan uz Upes ielas vārtiem, gan bijušo caurbrauktuvi, kura savieno ēkas nr.5 un 7. Tajā paredzēts izveidot slēgtu galeriju, kas ļautu apvienot Saimes mājas un Tūrisma informācijas centra ieejas un savieno Amatu sētas laukumu ar Amatu sētas dārzu atvērtajā pagalmā pret Rīgas ielu.

Ņemot vērā ēku kompleksa novietojumu trijstūrī starp divām ielām, gājēju plūsmas veidotas tā, ka iespējams iziet cauri Amatu sētas laukumam, kuru ietver sēta. Bet laikā, kad laukums ir slēgts, gājēji var iziet cauri ēku kompleksam gar Saimes mājas un Tūrisma informācijas centra otru pusi – izvēloties gājēju celiņu, kurš savieno Upes ielas autostāvvietu ar Rīgas ielas Amatu sētas dārzu.

Ēku kompleksa centrā veidots aktīvais Amatu sētas laukums, no kura veidotas ieejas visās ēkās – Tūrisma informācijas centrā, Saimes mājā, Amatnieku mājā, Austuvē, personāla – amatniecības centra vadītājas mājā, kā arī apkures granulu noliktavā. Laukuma Rīgas ielas frontē, gar ēku nr.3 veidota velostāvvieta.

Atvērtajā pagalmā pret Rīgas ielu projektēta mierīgāka zona – Amatu sētas dārzs, kura tālākajā galā pie noliktavas ēkas nr.8 sienas veidota transformējama skatuve un iespēja demonstrēt brīvdabas kino.

PLĀNOJUMS

Tūrisma informācijas centru – veikalu paredzēts izvietot ēkas nr.5 būvapjomā, atjaunojot tam ieeju no Rīgas ielas puses un veidojot jaunu ieeju caurbrauktuvē, kura projektēta kā stiklota galerija starp ēku nr. 5 un nr.7, kas savieno Amatu sētas laukumu ar tās dārzu un tūrisma informācijas centru ar Saimes māju. Tūrisma informācijas centra – veikala telpā priekšlikums paredz atsegt bēniņu pārseguma sijas, paaugstinot griestus un vizuāli atsedzot ēkas jumta konstrukcijas.

Saimes māja projektēta ēkas nr.7 būvapjomā. Tuvāk galerijai izvietojot nepieciešamās palīgfunkcijas, savukārt senajā spīķerī veidojot saimes zāli 60 personām. Saimes mājas esošie vārti atjaunoti un to iekšpusē veidotas otras – stikla vērtnes – tā, ka tās darbības laikā, restaurētās vērtnes var stāvēt vaļā, laižot dienasgaismu caur stikla daļām, kā arī funkcionāli un vizuāli savienojot saimes zāli un saimes foajē ar amatu sētas laukumu. Saimes zāles, foajē un garderobes telpās priekšlikums paredz atsegt bēniņu pārseguma sijas, paaugstinot griestus un vizuāli atsedzot ēkas jumta konstrukcijas. Saimes foajē iespējams attīstīt arī kafejnīcas telpu, kurai siltajā sezonā ir iespēja veidot āra galdiņu zonu amatu sētas laukumā, kas ļautu pilnvērtīgāk piedalīties tādos projektos kā „Livonijas garša” un citos. Savukārt, virtuvei paredzēta atsevišķa ieeja no amatu dārza un autostāvvietas puses, kas atrisina piegādes jautājumu.

Amatnieku māja plānota ēkas nr.2 būvapjomā, kurā projektētas piecas dažāda lieluma darbnīcas ar diviem sanmezgliem un izstāžu zāli otrajā stāvā. Darbnīcām nepieciešamās noliktavas paredzēts integrēt tajās, katrā darbnīcā projektējot plašus iebūvējamos skapjus. Izstāžu zālei nepieciešamo dienasgaismu paredzēts nodrošināt ienesot ekspozīcijām labvēlīgo izkliedēto ziemeļu gaismu caur ziemeļu jumta plaknē iebūvētiem logiem uz amatu sētas laukuma pusi.

Austuve projektēta ēkas nr.1 būvapjomā, kurā demontējot nenesošās starpsienas, atstājot tikai balsta elementus un atsedzot bēniņu pārseguma sijas, būtu iespējams izveidot vairāk kā simts kvadrātmetrus plašu, gaišu telpu ar vietu sešām stellēm, nepieciešamo zonu tītavām, kā arī zonu galdam uz kura ikdienā strādāt ar rokdarbiem. Nepieciešamās materiālu un palīgierīču novietnes paredzēts veidot plašos iebūvējamos skapjos austuves gala sienās un centrālajā sienā.

Ēkas nr.1 austrumu galā esošajā dzīvoklī nr. 001 paredzēts maksimāli saglabāt telpu plānojumu kā 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma dzīvojamo māju telpu plānojuma paraugu, bet pielāgojot to ilgtspējīgai pašvaldībai nepieciešamai vai nomas funkcijai. Piedāvājumā ieskicēts priekšlikums to veidot par amatnieku rezidenci.

Personāla telpas – izvietotas ēkas nr.3 būvapjomā, plānojot ieejas halli, kabinetu amatniecības centra vadītājai un WC ar dušu, kā arī bēniņos paredzot palīgtelpu amatniecības centra vajadzībām.

Noliktava projektēta senākajā būvapjomā nr.8, bet atjaunošanas procesā to pagriežot par 180 grādiem tā, lai vārti un durvis būtu pret projektēto stāvvietu un tajā paredzēto vietu piegādes kravas transportam. Tā ir piemērota inventāra uzglabāšanai un tā kā tā var būt neapkurināma, šī funkcija ļauj ilgtspējīgi izmantot esošo guļbaļķu ēku, to nesiltinot.

LABIEKĀRTOJUMA ZONAS

Amatu sētas labiekārtojums veidots trīs zonās: Amatu sētas laukums, Amatu sētas dārzs un autostāvvieta

 • KOMANDA

  LAAGA ARCHITECTS: Madara Gibze, Paulis Gibze

 • VIETA

  Rūjiena, Latvija

 • LAIKS

  2019

 • KOPĒJĀ PLATĪBA

  925 m2